Şanzıman Revizyon

Şanzıman Revizyon

Şanzıman araçlarda vites kutusunun verildiği isimdir. Araçlarda vites değiştirmek istendiğinde şanzıman denilen bu kutu motor ile tekerleklerin bağlantısını keserek vites değiştirmeyi sağlar. Araçlarda kilit noktalardan biri olmasından dolayı şanzıman bakım ve onarımı dikkat edilmesi ve usta eller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Şanzıman günümüzde üç farklı şekilde kullanılmaktadır:

  1. Manuel Şanzıman

Vitesin elle değiştirildiği ve şanzımanın aktif olarak kullanıldığı araç tipidir. Ülkemizde en sık kullanılan araç tipi manuel şanzıman özelliği bulunan otomobillerden oluşmaktadır.

  1. Yarı Otomatik Şanzıman

Şanzıman içerisindeki yağ akışının olmadığı ve kuru şanzıman olarak da bilinen bu sistemler şanzımanın kendi gücü ile vitesin değişmesini sağlamaktadır.

  1. Otomatik Şanzıman

Manuel şanzıman sistemlerinde elle değiştirilen vites sisteminin kendiliğinden değiştiği şanzıman sistemidir. Otomatik şanzıman sistemi büyük kolaylık sunmasının yanında sık sık sorun vermesinden dolayı pek tercih edilmemektedir.

Şanzıman Revizyonu Nedir?

Şanzıman araçlarda olmazsa olmaz sistemlerden biri olduğu gibi düzenli olarak bakım ve onarımının yapılması gereken bir alandır. Şanzıman revizyon ise ister manuel olsun ister otomatik olsun şanzımanın komple kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Şanzıman araç içerisinde en sık kullanılan parçalardan biri olduğundan dolayı arıza ya da parçalarda aşınma gibi durumlar fazlaca yaşanmaktadır. Bu nedenle şanzıman revizyon işlemlerinin periyodik bir şekilde yapılması, şanzımandaki parçaların kontrol edilmesi ve sorunlu olan şanzıman parçalarının değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman Revizyonu Neden Gereklidir?

Şanzıman bir araç içerisinde hızı ayarlamayı ve tork miktarını düzenlemeyi üstlenen en önemli parçadır. Şanzımanda oluşacak sorun aracın vites değiştirme sırasında istenenden yanlış vitese geçmesine neden olabilir. Çok yoğun bir trafik alanında şanzımanda oluşacak sorunlar nedeniyle sürücüler hata yapabilir ve bu hatalar can kaybına neden olacak kazalara sebebiyet verebilir.

Şanzıman revizyon yapılmayan araçlarda bir süre sonra baskı balata sorunları oluşabilir. Bu sorunlar ise aracın yokuşlarda çıkmakta zorlanması, araçta performans kaybı, daha fazla yakıt tüketimi, debriyajdan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi durumlar yaşanmasına neden olur. Ayrıca otomatik vitesli araçlarda trafik sırasında otomobil aniden kitlenebilir. Bütün bu sorunlar ise araçtaki diğer parçaların zarar görmesine ya da kazalara neden olabilmektedir.

Aracınızın şanzımanında herhangi bir arıza baş göstermeden periyodik olarak bakımının yapılması ve revizyon işlemlerinin gerçekleşmesi gerekir. Şanzıman revizyon çalışmalarında öncelikle şanzımanı tanıyan, parçaları ve çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olan bir ekipten yardım alınmalıdır. Adresimiz ise bu konuda tecrübeli ve araç dostu çözümler sunan bir ekiple hizmet vermektedir.

Şanzıman Revizyonunu Nasıl Yapıyoruz?

Sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşamak için kullanılacak olan otomobilin bütün parçalarının doğru bir şekilde çalışması ve aracın arızalarının giderilmesi gerekir. Şanzıman da araç içerisinde bakım ve onarımı yapılması gereken hayati sistemlerden biridir. Otomotiv sektöründe hizmet veren adresimiz ise araçlarınızdaki şanzıman revizyonu işlemini profesyonel bir ekiple gerçekleştirmektedir.

Şanzıman revizyonu işleminde;

  1. Aracınızın markası, modeli ve yaşı dikkate alınmaktadır.

  2. Şanzımanın otomatik, yarı otomatik ya da manuel şanzıman çeşitlerinden hangisine dahil olduğu tespit edilmektedir.

  3. Şanzımanda yaşanan arızalar dikkate alınarak onarım çalışmaları yapılmaktadır.

  4. Şanzıman içerisinde yer alan dişliler ve diğer parçalar tek tek incelenerek aşınma ya da arıza durumlarına bakılarak değişimi yapılmaktadır.

  5. Şanzıman parça sorunlarının giderilmesinde orijinal ya da sizin isteğinize bağlı olarak ikinci el parçalar kullanılabilmektedir.

  6. Şanzıman bakımlarında parça değişimlerinin yanı sıra yağ değişimleri ve diğer araç aksamları da kontrol edilmektedir.

Şanzıman revizyonu işlemlerinde aracınızın markası ve modeli konusunda uzman olan ekip arkadaşlarımız çalışmaktadır. Sürekli yenilenen araç modelleri ve araç teknolojileri konusunda kendini geliştiren ekibimiz araçlardaki şanzıman revizyon çalışmalarında sizi ve aracınızı düşünür.

Şanzıman Revizyon
×

Hoşgeldiniz WhatsApp Destek Hattı Online. Her Konuda Buradan Yazabilirsiniz. 7/24 Sizlere Hizmet.

Whatsapp Destek